Tavasz a megújulás ideje, nem csak számunkra, de négylábú barátaink számára is. Ahogy a természet ébredezik, lovas barátaink is készülődnek az új évszak kihívásaira. Az alábbiakban a tavaszi lótartás egyik legfontosabb aspektusára, a lóápolásra szeretnénk fókuszálni, különös tekintettel a szőrváltásra, a pataápolásra és a lótakarók használatára. Célunk, hogy praktikus tanácsokkal segítsünk a lótartóknak megkönnyíteni kedvencük tavaszi átalakulását.
Lovak szőrváltásának támogatása
Ahogy a napok hosszabbodnak és a hőmérséklet emelkedik, lovaink szőrzetében is változás áll be. A téli vastag szőrtakaró lassan átadja a helyét a nyári, könnyű szőrzetnek. Azonban a szőrváltás nem mindig zajlik zökkenőmentesen, ha lovunk ridegtartásban élt, vagy nem lett megnyírva télen, nagyobb mennyiségű szőrtől szabadul meg kedvencünk a tavaszi vedlés során. A nagyobb mennyiségű elhalt szőrszál eltávolítására számos eszköz áll rendelkezésünkre:
Furminátor
Eredetileg kutyák számára fejlesztették ki, de kifejezetten hatékony a lovak vastag téli szőrzetének eltávolításában, anélkül, hogy megsértené a bőrt. A furminátor további előnye, hogy nem ragad bele a szőr, így könnyen lehet tisztítani. Apró fésülő mozdulatokkal, óvatosan érdemes használni vastagabb szőrtakaró esetén is.
Vakarók és kefék
Különböző típusok állnak rendelkezésre, attól függően, hogy milyen vastagságú a szőr vagy mennyire érzékeny a bőr. Rövid szőrű lovakról a műanyag vakaróval nemcsak a kihullott szőrt, hanem a koszt is el lehet távolítani, míg a fém vakaróval a nagyobb mennyiségű sár is ledörzsölhető. Ez utóbbi eszközt fokozatosan mutassuk meg a lónak, mert ha érzékeny a bőre, lehetséges, hogy ezt a vakarót túl durvának fogja érezni. A vakarókat körkörös, finom mozdulatokkal lehet a leghatékkonyabban és legóvatosabban használni.
MagicBrush varázskefék
A különböző erősségű MagicBrush kefék minden igényt kielégítenek, legyen szó érzékeny bőrű lovak ápolásáról vagy a nyeregalátéten ragadt szőr eltávolításáról. Körkörös mozdulatokkal használva mindenféle szennyeződést eltávolít a lovak bundájáról.
Habkövek
A habkövek használata különösen ajánlottak szürke lovak esetében, mivel hatékonyan távolítják el a sárga foltokat.
A rendszeres és alapos ápolás nem csak a szőrváltást segíti, hanem a kedvencünk jólétének és egészségének megőrzését is szolgálja; figyelnünk kell azonban ezen eszközök rendszeres tisztítására és fertőtlenítésére, illetve a fertőzések elkerülése miatt célszerű minden lovat csak a keféjével, vakarójával ápolni.
Pataápolás
A tavaszi nedves időszak kihívásokat jelenthet a lovak patáinak egészségére. A megfelelő ápolási technikák alkalmazásával azonban megelőzhetjük a problémákat!
Patatisztítás
Ha a lónak saját karámja van, nem árt neki, ha sáros a patája. Ha lovaglás előtt szeretnénk megtisztítani, várjuk meg, míg rászárad a sár, mielőtt patakaparóval és kefével eltávolítjuk róla a szennyeződéseket, így elkerüljük a bőr felázását és a lehetséges csüdcsömör kialakulását. Ha verseny miatt mégis mosásra van szükség, ajánlott egy törölközővel áttörölni, megszárítani a ló lábát.
Fakátrány használata a lovak patáin
Nedves és hideg időszakban kiváló védelmet nyújt a paták számára, megelőzve a baktériumok és gombák által okozott nyírrothadást. A fakátrány megfelelően alkalmazva akár hetekig is képes védeni a patát. Használat előtt alaposan ki kell tisztítani a patát akár vízzel is, hogy a kátrány megfelelően tudjon tapadni. Száraz patára ecsettel kell felvinni ezt a sűrű, sötét színű anyagot; a nyírja környékén vastagon be lehet kenni, és amennyire csak lehetséges mélyen bele kell masszírozni a patába.
Patazsír és pataolaj
Ezeket a termékeket az évszaktól függően különböző módon kell alkalmazni, hogy megvédjük a paták felázását vagy kiszáradását. Télen száraz patára kenjük patazsírt, mert ezzel a módszerrel lezárjuk a patát a nedvességtől, így az nem tud felázni a sáros időszakban. Nyáron éppen fordítva érdemes eljárni: jól be kell áztatni a patát, és amikor jól felázott és egy kicsit megszáradt, akkor kell patazsírozni, vagy olajozni annak érdekében, hogy ellenállóvá váljon a pata. A patazsír és a pataolaj nagyon hasonló anyagok, csak az állagukban van különbség; a sűrűbb állagú patazsír hosszabb ideig a patán marad.
A sörényfény használatának előnyei
A lóápolás utolsó simításaként a sörényfény nem csak esztétikai előnyökkel bír, hanem praktikus hasznát is megtapasztalhatjuk. A kezelt sörény és farok a sarat és a port taszítva hosszabb ideig marad tiszta, megkönnyítve ezzel a mindennapi ápolást főként akkor, ha a ló szeret hemperegni félsáros időben.
A lótakarók megfontolt használata
A tavaszi időszakban a hőmérséklet ingadozása miatt fontos figyelni a lótakarók helyes használatára. A váltakozó időjárásra való tekintettel a megfelelő vastagságú és anyagú takaró kiválasztása kulcsfontosságú.
Ha ősszel takartuk a lovat, akkor mindenképpen takarjuk addig, amíg megfelelő nem lesz a hőmérséklet a takaró nélküli sétákhoz, pihenésekhez, főleg, ha nyírt lóról van szó. Ha ősszel takarni kezdjük a nyíratlan lovat, az sem fog akkora szőrt növeszteni, mintha egyáltalán nem takartuk volna, és ha elkezdjük róla levenni a takarót, sokkal könnyebben megfázik.
A 100-as, vagy 50- es vastagságú vízálló, valamint a polár lótakaró tökéletes választás, ha már nincs nagyon hideg, de még hideg szelek fújank az átmeneti időszakban. Nyírott és nyíratlan lovat is takarhatunk a karámban, és az istállóban is. Ha már éjszaka sincs 5 foknál hidegebb, el lehet hagyni a takaró használatát, hiszen a boxokban, ilyenkor már nincs hideg a lovak számára.
Egy praktika a lótakaró feltételére
A kifordított, félbe hajtott takarót óvatosan, elölrő feltesszük a lóra, majd hátrébb húzuk a gerince vonalán, és úgy hajtjuk rá a teljes hátfelületre. A takaró első részét csak annyira kell szorosra húzni, hogy ha a ló lehajtja a fejét a szénázáshoz, ne nyomja meg a takaró a nyakát. A has alsó részén lévő keresztpántokra is igaz, hogy se túl laza, se túl szoros ne legyen. Ha túl szorosra állítjuk a pántot, akkor megnyomhatja a hasát, amikor lefekszik. Minimum 1 tenyérnyi távolságnak maradnia kell a ló hasa és a pánt között. Túl hosszúra nem érdemes hagyni a pántot, hogy hempergés esetén ne akadjon bele a lába. A pántok kereszt irányú csatolása stabilitást ad a takarónak, így nem tud úgy átfordulni a ló hátán. A csatok tövében van egy kis gumigyűrű, aminek az a funkciója, hogy megtartsa a csatot akkor is, amikor a ló hempereg, vagy kicsit aktívabb, így nem tud kicsatolódni. Ha ez a gumigyűrű nincs rajta a csaton, nagyon gyorsan kicsatolódik a takaró és az balesetveszélyes. A lótakarón van még két pánt, ami a lovak combjához rögzíti a takarót, ezt keresztbe is lehet csatolni, de a mai lótakarók már kellően stabilak ahhoz, hogy sima, nem keresztbe történő csatolás esetén is megfelleő helyen tartják a takarót. Ezek a pántok se legyenek szorosra húzva, de annyira laza se legyen, hogy a ló bele tudjon lépni.
A tavasz nem csak a természet megújulását hozza el, hanem lovaink számára is lehetőséget nyújt a friss kezdésre. A megfelelő ápolási technikák és eszközök alkalmazásával biztosíthatjuk, hogy négylábú barátaink is élvezzék az évszak szépségeit, egészségben és jó közérzetben. Vigyázzunk rájuk odafigyeléssel és szeretettel, hiszen ők teszik teljessé mindennapjainkat.
A témával kapcsolatban ajánljuk az alábbi videót: